Αγιασμός Σχολικού Έτους 2020-2021

Ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας Σχολικής Χρονιάς 2020-2021 θα πραγματοποιηθεί την

Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 09:00.

Οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 08:45 και θα αποχωρήσουν μετά το πέρας του Αγιασμού, περίπου στις 09:30.

Οι μαθητές θα έρθουν στο σχολείο χωρίς τσάντες.

Οι μαθητές θα εισέλθουν στο σχολείο φορώντας μάσκα, χωρίς τους γονείς / κηδεμόνες τους.

Οι γονείς / κηδεμόνες, θα παραμείνουν έξω από το σχολείο για να παραλάβουν τους μαθητές κατά την αποχώρησή τους.

Την ώρα του Αγιασμού, στον αύλειο χώρο του σχολείου θα παραμείνουν μόνο οι μαθητές της Α’ τάξης με έναν συνοδό. Οι υπόλοιποι μαθητές θα ανέβουν στις αίθουσες με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών όπου και θα αγιασθούν.

Οι μαθητές των τάξεων Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄& ΣΤ΄, θα εισέλθουν στο σχολείο από την κεντρική καγκελόπορτα του σχολείου (από τον πεζόδρομο της Σερίφου).

Κατ? εξαίρεση και μόνο για την ημέρα του Αγιασμού, οι μαθητές της Α΄ τάξης θα εισέλθουν από την καγκελόπορτα που βρίσκεται επί του πεζόδρομου της οδού Ροδόπης (δίπλα στις βρύσες).

Από την Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου και κάθε ημέρα όλοι οι μαθητές θα εισέρχονται στο σχολείο από την καγκελόπορτα που βρίσκεται επί του πεζόδρομου της Σερίφου.

Η αποχώρηση των μαθητών από την Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου και κάθε ημέρα θα γίνεται ως εξής:

Α΄ τάξη: Από την καγκελόπορτα που βρίσκεται επί του πεζόδρομου της οδού Σερίφου (δεξιά όπως βγαίνουμε).

Β΄ τάξη: Από την αλουμινένια πόρτα που βρίσκεται επί της οδού Ξάνθης.

Γ΄ & Δ΄ τάξεις: Από την καγκελόπορτα επί του πεζόδρομου της οδού Σερίφου (αριστερά όπως βγαίνουμε).

Ε΄& ΣΤ΄ τάξεις: Από την καγκελόπορτα που βρίσκεται επί της οδού Ροδόπης (δίπλα στις βρύσες).

Από την Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου και μέχρι την έναρξη λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος, όλοι οι μαθητές θα αποχωρούν στις 13:15.

Για την έναρξη λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος θα υπάρξει σχετική ενημέρωση.